Oftalmologinė pagalba – naujos galimybės

 

Oftalmologinė pagalba – ekspertizė, kol nebuvo pakankamai išplėtotos telekomunikacijos, buvo neprieinama daugelyje nutolusių pasaulio vietovių, kadangi akių sveikatos priežiūros specialistai – oftalmologai koncentruojasi stambiuose antriniuose ir tretiniuose sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiuose centruose, kurie yra stambiuose miestuose. Neretai oftalmologinę pagalbą  galėtų suteikti ir šeimos gydytojai bei oftalmologai, dirbantys optikos salonuose, gavę antrinio/tretinio lygio gydymo įstaigose dirbančio  oftalmologo – specialisto patarimą.

 

Sparčiai plėtojantis informacinėms technologijoms, telekomunikacijoms, nutolę rajonai gerokai „priartėjo” prie trečio lygio gydymo įstaigų, jų specialistų.

 

Teleoftalmologija – tai  metodas, kurio pagalba akių sveikatos problemos sprendžiamos, atliekant tyrimus, stebėseną ir gydymą, kai oftalmologas ir pacientas yra skirtingose geografinėse vietose. Vaizdo gavimas, jo vaizdinimas, saugojimas, apdorojimas ir perdavimas sudaro teleoftalmologijos pagrindą.

 

Šiandien teleoftalmologija įgalina:

  • gydytojams virtualioje aplinkoje konsultuotis su oftalmologais,
  • atlikti akių ligų patikrą, diagnostiką, stebėseną.
  • keistis  medicinine informacija,
  • bendradarbiauti mokslinėse ir klinikinėse studijose,
  • dalyvauti nuotolinėse studijose ir tęstiniame mokyme.

Lėtinių ligų ar komplikacijų stebėsenai ar ankstyvai diagnostikai (pvz. diabetinė retinopatija, hipertenzinė retinopatija) galėtų padėti teleoftalmologija.  Jau dabar kai kurios PSP įstaigos įsigyja telemedicinai tinkamas technologijas ir atlieka tokių akių ligų patikrą ir stebėseną, kaip glaukoma, amžinė geltonosios dėmės degeneracija, diabetinė retinopatija, vidiniai akies navikai, arterinės hipertenzijos sukelta retinopatija.

 

Telekonsultacijos vyksta siunčiant nufotografuotus akių dugno vaizdus saugiais telemedicinos tinklais į centrinį serverį, iš kurio oftalmologas-konsultantas gauna pranešimą į mobilų telefoną (jei tai yra skubi konsultacija), arba el. laišką. Su slaptažodžiu (el. parašu) konsultantas centriniame serveryje atsidaro savo konsultacijų puslapį, aprašo gautą vaizdą. Siunčiantysis gydytojas gauna žinutę, kad konsultacija įvyko, gali prisijungti prie serverio ir perskaityti arba atsisiųsti vaizdo aprašą.

 

UAB „Regėjimas“ kelis metus savo optikos salonuose vykdė gyventojų akių sveikatos patikrą ir stebėseną.Skaitmenine akių dugno kamera įvertinimui siuntė akių dugno vaizdus oftalmologams, dirbantiems tretinio lygio gydymo įstaigose ir įrodė, kad tai labai efektyvi priemonė ankstyvai akių ligų diagnostikai.

 

LSMU Šeimos medicinos klinikos ir Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų kolegijos iniciatyva, bendradarbiaujant su LSMU Telemedicinos centru   2011 m. buvo vykdomas tyrimas, kurio tikslas – įvertinti akių pakitimus sergantiems nekompensuotu (HbA>7%) cukriniu diabetu. Mobilia oftalmologine kamera Smartscope (Optomed Oy, Suomija) atokiose Lietuvos vietovėse ištyrus 272 pacientus ,nustatytos 44 naujos cukrinio diabeto sukeltos akių komplikacijos (diabetinės retinopatijos) ir pirmą kartą nustaytas padidintas akispūdis (26 pacientai). Pacientams nereikėjo vykti į antrinio ar tretinio lygio gydymo įstaigas oftalmologo konsultacijai – konsultantas akių dugno vaizdus gavo nuotoliniu būdu, aprašė ir išsiuntė paciento šeimos gydytojui. Tokiu būdu sutaupomos tiek paciento, tiek valstybės lėšos, efektyviau (savalaikiškiau) galima kontroliuoti ligą, dalinai išsprendžiamas ir oftalmologų stygiaus klausimas. Taigi, socialinė ir ekonominė nauda, diegiant naujas, inovatyvias medicinines diagnostines technologijas pirminio lygmens gydymo įstaigose, optikos salonuose yra akivaizdi.

 

 

Prof. Alvydas Paunksnis

Telemedicinos centro vadovas

 

KontaktaiProf. Alvydas Paunksnis
Kaunas, Lietuva


Tel.: 8 (685) 16900

E-mail: info@telemedcentre.com

Print | Sitemap
© TTC 2015-2019